Sezaryen sonrası normal doğum yapılabilir mi?

tarihinde tarafından eklendi.

Sezaryen sonrası normal doğum

Sezaryen sonrası normal doğum

Genel olarak sezaryen doğum yapan kadınların daha sonra normal doğum yapamayacağı düşünülür. Fakat bu tam olarak doğru değil. Daha önce sezaryen doğum yapmış bir anne normal doğum yapabilir fakat buna anne değil doktor karar verebilir.


Eğer anne adayı sonraki doğumunu normal yollardan gerçekleştirmek istiyorsa doktor gereken kontrolleri ve incelemeleri yaptıktan sonra annenin normal doğum yapıp yapamayacağına karar verir. Burada öncelik bebeğin ve annenin sağlığıdır.

İkinci doğumu da sezaryen yapmak şart değil

Annenin normal doğumuna karar verilmiş bile olsa doğuma az bir zaman kala yaşanan gelişmelerden dolayı doktor sezaryen doğumu yapmak durumunda kalabilir. Bu sebeple doğum yapacak her annenin bu doğum yöntemini de hesaba katması gerekir.


Geçtiğimiz süre boyunca ilk doğumunu sezaryen yapmış annelerin normal doğum yapmasının çok tehlikeli olacağına inanılırdı. Fakat yaşanan son gelişmeler bu durumun o kadar tehlikeli olmadığı ve doktorun gerekli kontrolleri sağlayarak normal doğuma izin verebileceği anlaşıldı. Bunun örnekleri son zamanlarda dünyanın çeşitli ülkelerinde görüldü ve araştırmalar ile desteklendi. 


Araştırmaların sonucunda kesin olan iki madde var :

  • Rahimde şekil bozukluğu
  • Rahimden tümör sebebiyle ameliyat
Eğer bu iki maddeden en az biri anne adayında varsa normal doğum yapması imkansızdır. Fakat bu maddelere size uymuyorsa doktorunuzun da onaylaması ile normal doğum yapabilirsiniz.

Kaç kez sezaryen doğum yapabilirim?

Sezaryen ile doğum yapan annelerin merak ettiği diğer bir soru ise kaç defa sezaryen doğum yapabileceğidir. Tıp doktorlarına göre bir kadın en fazla 2 nadir durumlarda 3 defa sezaryen yapmalıdır. Dünya genelinde ise bu sayılardan çok daha fazla sezaryen yapan anneler var. Fakat bu durumun tehlikesiz olduğunu ispatlamıyor. Ülkemizde en fazla sezaryen doğum 5 defa ile bir Erzurumlu anneye aittir.