Bebeğimiz kakasını yapmakta zorlanıyorsa ne yapmalıyız

tarihinde tarafından eklendi.

Kesinlikle fitil kullanmayın!

Bebeğinize kakasını yaptırmak için inanılmaz zor durumda değilseniz kesinlikle fitil kullanmayın, bu gerçekten bebekte alışkanlık yapacaktır ve bu sizin için ileride çok büyük bir sorun olacaktır. Bunun yerine sabun veya zeytinyağı ile yardım etmeyi deneyebilirsiniz bunlar fitil kadar alışkanlık yapmayacaktır ama bunları da sürekli yapmanız ileride sorun yaratacaktır. 

Ağzınızla karnına sıcaklık vermek, ayaklarını ovmak veya karnına yapacağınız hafif masajlar çok sıkıntılı olmayan durumlarda yardımcı olabilir, sakın sıcak su torbası gibi şeyler sakın denemeyin! 

Doktorlar 10 güne kadar normal diyor

Çoğu doktor bebeklerin kaka yapmasının bazen 10 günü bulacağını söylüyor, biz aynı sorunu bebeğimiz 6. ayı bitirdiğinde yaşamıştık bunun sebebinin anne sütüne ek olarak gıda vermeye başlamamız olduğunu düşündük. Bebeğimiz inanılmaz acı çekiyordu kakasını yaparken ve bazen 7-8 günü buluyordu kaka yapması. Anne sütünün yanı sıra verdiğimiz ek besinleri biraz daha bebeğimize göre dizayn etmeye karar verdik ve onun bağırsaklarını düzgün çalıştırabileceğini düşündüğümüz kabak püresi, yoğurt gibi besinlere öncelik verdik. Bir süre sonra mide, bağırsak ve vücut sistemi dışarıdan aldığı besinlere alışınca kaka yapması normale döndü. Ama çok sancılı ve üzücü bir deneyim oldu bizim için.

Kakanın rengi önemli!

Bu arada dipnot olarak eklemek istediğim bir şey var bebeğinizin kakasını sürekli kontrol edin bu onun sağlığını takip edebilmenin en kolay yollarından bir tanesi eğer bebeğinizin kakasının rengi lime yeşili, koyu yeşil, kırmızı, beyaz, gri veya tam siyah ise endişelenmeniz gereken bir durum olabilir doktora gitmenizi tavsiye ederim!