Vajinismus

tarihinde tarafından eklendi.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus en kaba tabiri ile kadının cinsel ilişki esnasında istemsiz olarak kasılması ve penetrasyona izin vermemesi yada cinsel ilişkinin çok ağrılı bir şekilde gerçekleşmesidir. Bazı vajinismus türlerinde sadece cinsel ilişki değil jinekolojik muaynede kadında aynı şekilde sorunlara sebep olmaktadır. 


Vajinismus sırasında vücudun diğer bölümleri de kasılabilir.


Pubococcygeus isimli kas grubu vajinismusa sebep olan kas grubudur. Kadın cinsel organından anüse kadar uzanmakta olan bu kas grubu idrar, doğum gibi olaylarda rol oynamaktadır. Bu kas grubu cinsel ilişki esnasında uzayarak daha doğrusu esneyerek cinsel ilişkiye izin verir fakat vajinismus sorunu olan bir kadında bu kas grubu esneyemez.


Vajinismus bir çok soruna sebep olabilir

Vajinismus bir çok soruna sebep olabilir

Vajinismus bir çok soruna sebep olabilir. Cinsel ağrı, rahatsız hissetme, cinsel ilişkiye girememe gibi. Bu sorunlar vajinismus ilerledikçe dayanılmaz bir psikolojik baskı başlar, kadın içine kapanık bir duruma sürüklenebilir, öz güvenini yitirebilir hatta eşi ile tartışmalar yaşayıp evliliğini bile bitirebilir.

Vajinismusun çeşitleri nelerdir?

Vajinismus hastalarının büyük çoğunluğu küçük yaşta edindikleri yanlış, hatalı yada eksik bilgiler yüzünden bu cinsel işlev problemine yakalanmaktadırlar. Fakat bunun dışında da yukarıda belirttiğimiz gibi vajinismusa sebep olan bir çok etken vardır. Kadının kendisini koruması için bir iç güdü olarak vajinismusu tanımlayan bir çok doktor bulunmaktadır. Bu vajinismusun belirli türleri için aslında oldukça tatmin edici bir tanımdır.  Peki genel olarak vajinismus çeşitleri nelerdir?


Birincil Vajinismus

Bu vajinismus çeşidi sonradan ortaya çıkabilen vajinismus çeşidi olarak ifade edilebilir. Hayatımızın herhangi bir evresinde ortaya çıkabilir. Kadınının ilk ilişki denemesinden sonra ortaya çıkar genellikle, kaslar o kadar gergindir ki penetrasyon olmaması için adeta bir duvar örülmüştür. Ağrı hatta nefes kesilmesi bile olabilmektedir. Kadın adeta kendisini dışarıya kapatmıştır.

İkincil Vajinismus

Genellikle bir travma yada tedavi sonrasında ortaya çıkabilen vajinismus türüdür. Sekonder vajinismus tedavi edilse bile eğer tedavi yüzünden gerçekleşmiş ise ağrıları devam edebilmektedir.

Üçüncül Vajinismus

Herhangi bir sorun olmadan meydana gelebilen vajinismus çeşididir.

Durumsal Vajinismus

Adından da anlaşılabileceği gibi duruma bağlı olarak gerçekleşen vajinismus türüdür. Örneğin hasta cinsel ilişkiye girebilir ama jinekolojik muayene olamaz yada tampon kullanırken ağrı yaşar, bu tarz durumlara durumsal vajinismus olarak adlandırılıyor.

Neden vajinismus sorunu ortaya çıkar?

Neden vajinismus sorunu ortaya çıkar?

Vajinismus sorununun ortaya çıkması için birden çok neden vardır. Bunlar psikolojik olabileceği gibi fiziksel de olabilmektedir. Tüm vajinismus sorunlarını tek seferde tanımlayabileceğimiz bir sebep yoktur. Bir çok şey yüzünden birlikte yada ayrı ayrı meydana gelebilmektedir.


Psikolojik Nedenler

 • Hamilelik korkusu veya hamilelik ağrısı korkusu
 • Cinsel performans endişeleri veya cinsel ilişki için suçluluk
 • Kötü niyetli bir cinsel ilşiki
 • Taciz, tecavüz gibi olaylardan kaynaklanan travmalar
 • Erken yaşta cinsel ilişki


Fiziksel Nedenler

 • İnfection Maya enfeksiyonu veya İYE gibi enfeksiyonlar
 • Doğum
 • Menopoz
 • Pelvik cerrahi işlemler
 • Ön sevişme eksikliği
 • Düşük vajinal yağlanma fonksiyonları
 • Kullanılan ilaç yan etkileri

Vajinismus tedavi edilebilir mi?

Vajinismus bir cinsel işlev problemidir ve kesinlikle kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Burada en önemli husus kadının bu sorunun ortadan kalkacağına inanarak tedaviye başlamasıdır. Bu sayede en önemli adımı atmış olacaktır. Genellikle seanslar şeklinde vajinismus tedavisi uygulanır. İzmir vajinismus tedavi kliniğinde bu sorundan kurtulan arkadaşımın bana aktarmış olduğu bilgiler tedavinin 3 ile 6 gün arasında sürdüğüdür.