8 Aylık bebekler için lor peynir eşliğinde havuç ilaveli kabak püresi

tarihinde tarafından eklendi.

8 Aylık bebekler için uygun olan bu püremizin hazırlanışı yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Tarif iki porsiyonluktur. Dilerseniz oranları kendinize göre ayarlayarak porsiyon sayılarını arttırabilirsiniz.

İlk malzememiz Balkabağı

İlk malzememiz Balkabağı

İçerisinde A,C,E ve K vitaminleri bulunan bal kabağı aynı zamanda kemik gelişimine de katkıda bulunmaktadır. İçerisinde demir bulunması da kansızlığı önlemektedir. Bal kabağı kalorisi düşük fakat lif olarak çok zengin bir besindir. Bebeklerimizin damak zevkine hitap eden bu faydalı besin kabızlığa çok iyi gelir. Fakat bebeğimizin ishal sorunu varsa kesinlikle kabak tavsiye etmiyorum. 


Kabağın içersinde oksalat bulunmaktadır böbrek sorunu olanlara zararlı bir maddedir. Doktorunuza sorarak kullanmanızı tavsiye ediyorum.

A Vitamini deposu havuç!

A Vitamini deposu havuç!

Havuç bebeklerimizin bağışıklık sistemi için inanılmaz faydalı bir sebzedir. İçerisinde A,C ve B6 vitaminleri bulunur. Ve A vitamini bebek gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Göz sağlığı için mükemmel bir besin olan havucun hafızayı güçlendirdiği ve zihin fonksiyonlarını arttırdığına inanılır.

Güçlü kemikler için lor peynir

Güçlü kemikler için lor peynir

Lor peynir üçüncü malzememiz çok faydalı bir peynir türü, kemikler için faydalarından tutun kansere karşı bağışıklığı arttırmasına kadar bir çok yararı var.

Mamanın hazırlanışı

  • Kabak ve havuçlarımızı temizliyoruz:  sirkeli suyun içerisinde yaklaşık on dakika civarı bekletiyoruz ve sonrasında güzelce duruluyoruz. Güzelce uçlarını kesip kabuklarını doğruyoruz
  • Havuçları pişiriyoruz: Küp şeklinde doğradığımız havuçları buhar tenceresinde on dakika pişiriyoruz eğer buhar da pişirebilecek aletiniz yok ise, suyun içerisinde havuçları haşlayabilirsiniz.
  • Kabakları ilave ediyoruz: Küp şeklinde doğradığımız kabakları da pişmekte olan havuçlara ekliyoruz ve bir on dakika daha bekliyoruz.
  • Süzme işlemi: Pişmiş olan sebzelerimizi kase üzerine koyduğumuz tel süzgeçten tahta bir kaşık yardımı ile geçiriyoruz.
  • Kıvamı ayarlıyoruz: Püreniz yeteri kadar kıvamlı olmadıysa sebzelerin suyunu kıvam için kullanabiliriz.
  • Mamamız hazır: Püremiz yeterli sıcaklığa geldiğinde üzerine lor peynir ilave ederek bebeğimize servis edebiliriz!