Anne ve Bebeğin Sağlıklı Beslenme Düzeni

tarihinde tarafından eklendi.

Anne ve Bebeğin Sağlıklı Beslenme Düzeni

Bebek doğduktan sonraki ilk günlerde en önemli konu annenin iyi beslenmesi ve sütünün yeterli olmasıdır.

Anne sütü bebeğin hayatı boyunca tükettiği en faydalı gıdadır. Bebeğin ilk birkaç günde annenin göğsüsünden az miktarda gelen ve ilk süt olan kolostrumun diğer bir deyişle ağız sütünün bir damlası bile ziyan etmeden tüketmesi gerekir. Bebek her emmeye çalıştığında anne göğsü uyarılcağından bebeğin sık sık emzirilmesi önemlidir.

İlk günler bebek sık sık ağlayacağı için her ağladığında anne göğsü verilmeli. Bebeğin kilo alış hızı haftalık periyotlarla bir ay boyunca izlenmelidir. Her bebek doğumundan sonra ilk 10 günde kilo kaybeder, Bebek hem yorgun ve emme konusunda tecrübesizdir hemde ilk süt olan ağız sütünün miktarı azdır. Bu kilo kaybı %10 gibi bir düzeyin altındaysa sorun oluşturmaz. Bebek 7. günde doğum kilosuna tekrar ulaşır. Bebeğin daha sonra haftada 200-250 gr, ayda 800 yada 1000 gr kilo almalı gerekir.

Loğusa artık hem kendini hemde bebeğini düşünmek zorundadır bu yüzden çok iyi beslenmesi gerekir

Lohusa diyetinde en önemli gıdalar şunlardır :

1. Vücudumuzun alması gerektiği aminoasitler yumurtalarda mevcuttur. Yumurta en önemli protein kaynaklarındandır. Her sabah bir yumurta yenilmelidir.

2. Günde 3 litre sıvı tüketilmelidir bol sıvı ve meyve tüketmek veya kurutulmuş meyve tüketmek gerekir. Kurutulmuş meyveler lif ve mineral kaynağıdır. Sıvı ve mineral alımı anneye iyi gelecektir.

3. Haftada en az bir kere mönüde sardalya ve somon gibi yağlı balıklar olmalıdır. Balıklarda çokça bulunan yağ asitleri ve omega-3 anne ve bebeğe iyi gelecektir.

4. Bol sebze ve meyveyle birlikte et,loğusa mönüsünde olmalıdır.

5. Bebekte gaz olmaması için süt ve sütlü tatlılardan uzak durması gereken loğusa yoğurt ve peynir tüketmelidir.

6. Loğusa şifalı ot çayları içmelidir,çay veya kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durması gerekir.

7. Loğusa menüsü kek,börek ve makarna gibi yemeklerle daha kalorili hale getirilmelidir.