Yeni doğan bebekler ne zaman yıkanmaya başlanır?

tarihinde tarafından eklendi.

Önce göbek düşmesini beklemek gerekiyor

Bebeğimizin ilk banyosunu yapmadan önce göbeğinin düşmesini beklememiz gerekiyor. Bu bebeğimizin sağlığı için çok önemlidir. Dilerseniz göbeği düşene kadar bebeğinizi özel bebek mendilleri ile temizleyebilirsiniz.


Göbek bağının düşmesi için kuru kalması gerekmektedir. Bu yüzden ıslanması iyi olmayacağı gibi enfeksiyon kapma ihtimalini de arttırır.

Bebeğin ilk banyosu

Bebeğimizin banyo yapacağı su 36 - 38 derece arasında olmalıdır. Suyun ısısını dirseğiniz ile ölçün ve dirseğinizi suya soktuğunuz da bir farklılık hissetmemeniz gerekiyor. Su ne soğuk ne de sıcak olmalıdır. Eğer mevsim de uygun ise bebeğimizi yıkama işlemini 2 günde bir veya her gün yapabiliriz. Bebek yıkanırken başını yukarı da tutmaya özen gösterin su yutmaması gerekiyor. Dilerseniz bir bez veya havlu koyarak daha düzgün bir formda yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer imkanınız var ise iki kişi yıkamanız hem sizin için hem bebek için daha faydalı olacaktır. 

Bunlara dikkat edelim!

Bunlara dikkat edelim!
  • İlk zamanlar da bebeğiniz ağlayabilir veya huysuzlanabilir zaman ile alışacaktır bu duruma fakat yine de onu rahatsız eden bir şeyler olup olmadığını kontrol etmeniz de fayda var.
  • İnternet'te uygun fiyatlı bebek küvetleri var bunlardan satın almanızı tavsiye ederim, işinizi çok kolaylaştıracaktır.
  • Bebeğinizi kurularken dikkat edin ve teninin çok hassas olduğunu unutmayın.
  • Asla bebeğinizi küvetinde bırakmayın, hatta küvetin içine koymayın mümkünse küvete takılan hoş bir aparat var yaşını doldurmamış bebekleri küvet üzerinde yıkamak için çok kullanışlı tavsiye ederim.
  • Suyun temizliğini kontrol edin.
  • Bebeğinizin kulağını temizlemek için kulağına bir şeyler sokmayın!