Gebelik nedir? Gebelik belirtileri nelerdir?

tarihinde tarafından eklendi.

Bir Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimini Hiç Bu Kadar Yakından Görmemiştiniz!

Bir Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimini Hiç Bu Kadar Yakından Görmemiştiniz!
Notice: Undefined property: stdClass::$description in /home/anned/public_html/cache/_home_anned_public_html_app_common_views_themes_annediyor_icerik_detay.volt.php on line 141

Gebelik belirtileri

  • Regl kanama gecikmesi : Her ay beklediğiniz adet tarihinde kanamanızın gelmemesi durumudur. Fakat unutmamak gerekir ki yaşanılan stres, ortam değişikliği, sağlık sorunları da adet kanamasını geciktirebilmektedir. 
  • Mide bulantısı ve istifra etme:  Hamilelikten dolayı yükselen ve değişen hormonlar ve fiziksel değişiklikler anne adaylarında mide bulantısı ve halsizliğe neden olabilmektedir. Fakat mide bulantısı her anne adayında olmayabilir kimi anne adayları bulantıyı çok yoğun yaşasalar da kimi anne adayları mide bulantısını hiç yaşamayabilir.
  • Göğüslerde ağrı, şişme:  Gebeliğin en belirgin özelliklerinden biri göğüslerde ağrı, şişkinlik ve hassasiyettir. Hamileliğinizin ilk haftalarından itibaren bu belirtileri yaşamaya başlayabilirsiniz.
  • İştah artması ve bazı yiyeceklerden tiksinme: Bu belirti birçok anne adayına göre değişmektedir. Kimi anne adayları çok sevdiği yiyeceklerden tiksinmeye başlayabilir ya da hiç sevmediği bir yiyeceğe aş erme durumu olabilir. Ve unutulmamalıdır ki iştah açıklığı durumunu kilo alımından dolayı hamilelik süreci boyunca dikkate alınması gereken bir durumdur.
  • Kokulara karşı aşırı hassasiyet durumu: En belirgin olan belirtilerden biride gebelik süreci boyunca kokulara karşı hassasiyet durumudur. Çok sevdiğiniz bir parfüm size birden çok itici gelebilir veya mesela yemek yaparken ki alışık olduğunuz kokular birden sizi rahatsız edip mide bulantınızı tetikleyebilmektedir.
  • Yorgunluk bitkinlik ve sürekli uyku hali: Gebelikte yorgunluk ve sürekli uyku hali en yaygın belirtilerden biridir. Neredeyse bütün anne adaylarında görülmektedir. Eğer ki çalışan bir anne adayı bu dönemi atlatmakta biraz zorlanabilir. Her gün yatmış olduğunuz saatin çok öncesinde uykunuz gelebilir ve sürekli uyku hali hissedebilirsiniz. Gebelik süresince yükselen hormonlar ne yazık ki erken yorulmanıza ve halsizleşmenize neden olabilir.
  • Vücut ısısının değişiklik göstermesi:  Gebelik süresince yükselen hormonlar ve değişen metabolizma yüzünden anne adayında ani vücut ısısı değişiklikleri olabilir. Kendinizi gayet iyi hissederken birden vücudunuzu ateşlenmiş, hararetlenmiş hissedebilirsiniz. Sizi endişelendirmesin bu durum.
  • Duygusal değişiklikler: Özellikle hamileliğin ilk haftalarında yükselen hamilelik hormonları yüzünden ani duygusal değişiklikler yaşayabilirsiniz. Çok hassas bir dönem yaşayabilir bazen gözyaşlarınıza hakim olamayabilir ya da hiç kızılmaması gereken bir şeye kızabilirsiniz. 

Yukarıda saydığımız belirtilerin hepsine sahip olsanız bile yine de hamile olup olmadınızdan emin olabilmek için eczaneden alacağınız bir hamilelik testi ile hamile olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz. Fakat yine de sonuç ne olursa olsun en sağlıklı sonucu doktorunuzun yapacak olduğu testler vermektedir.