Gebelik öncesi folik asit kullanılır mı?

tarihinde tarafından eklendi.

Folik Asit Nedir

Folik asit suda çözünen bir B grubu vitamindir. Doğal olarak yiyeceklerin içerisinde bulunan haline folat. İlaç ve işlenmiş besinlerde yer alan haline ise folik asit denilir.


Folik asit vücudumuzun her bölümünde işlevi olan bir B vitamini çeşididir. Hücre yapısı, kan hücreleri, sinir sistemi hatta DNA yapımında bile yer alır.

Gebelik öncesi folik asit kullanımı

Günümüz de hemen hemen her kadında belirli sebelerden ötürü folik asit eksikliği bulunur. Gidip test yaptırdığınız da tam çıkma ihitmali gerçekten düşüktür. Hamile kaldığınız da ise vücudunuzun folik asit ihtiyacı normalin üzerine çıkar ve folik asit yetmezliği meydana gelebilir. Gebe kalmadan önce folik asit takviyesi alırsak veya zengin folat içeren besinler tüketmeye gayret edersek bu sorun ile karşılaşmayız.


Her gün folik asit almalı mıyım?

Her gün folik asit almalı mıyım?

Evet Folik asit her gün alınması gereken bir vitamindir. Vücudumuz da depolanmadığı için sürekli olarak alınması gerekir.

Gebelik ve folik asit

Gebelik ve folik asit

Bebeğinizin beyin ve sinir sisteminin gelişimi için folik asit hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz gibi gebe kalmadan önce folik asit almaya başlamanız inanılmaz yararlı olacaktır. Doktorunuzun vereceği bilgiler tabi ki size özel olacaktır ve daha düzgün olacaktır fakat yapılan araştırmalar eşliğinde gebe kalmadan önce 3 gebe kaldıktan sonra 3 ay 400 mikrogram folik asit alınması tavsiye ediliyor.


En önemlisi ise yukarıda bahsettiğimiz gibi folik asit vücutta depolanmaz ve hergün alınması gerekir!