Emmeyen bebekler için öğün tavsiyeleri

tarihinde tarafından eklendi.

Saat 06:00

Çocuğunuzun damak zevkine göre seçilmiş olan mama çeşitlerinden doktorunuzun tavsiyesi üzerine verilen miktar ile mama verilir.

Saat 09:00

Yarı yarıya sulandırılmış süt içine yağsız tuzsuz bebekler için özel olan peynir, kaynatılarak tam pişmiş yumurta sarısından 1 çay kaşığı ve cici bebe karıştırılıp mama kıvamına getirilerek verilmektedir.

Saat 12:00

Bebeğiniz için özel yapacağınız çorba. İlk 3 ay genellikle bebekler için sebze çorbası önerilmektedir. Sebze içerikleri değiştirilerek hergün değişik sebze çorbası yapabilirsiniz.Tavsiye olarak kesinlikle yapmış olduğunuz her farklı sebze çorbasının vazgeçilmez sebzesinden biri kabak olmalıdır. Bebeğinizin bağırsak çalışımı için oldukça yararlı olan bu sebzeyi ihmal etmeyiniz.

Bebek maması sebze çorbası

Bebek maması sebze çorbası

Saat 15:00

Bu öğün meyve öğünüdür. Bu öğünde dikkat edilmesi gereken tek şey meyve pürelerinin içine mutlaka cici bebe konulmalıdır. Bunun sebebi hem besleyici hemde doyurucu olmasıdır. Genellikle tavsiye edilen meyveler muz, elma, şeftalidir.

Saat 18:00

Bu öğün tekrar mama saatidir. Sabah saat 06:00 da verilen mama aynı şekilde bu saatte de verilmektedir.


Saat 21:00'den itibaren 3 saat ara olmak şartı ile saat 06:00’ya kadar bebeğinize mama ve anne devam sütü takviye ederek bebeğinizin öğünlerini tamamlamış olursunuz.


Bu sizler için doktor tavsiyesi üzerine yazılmış olan öğünlerdir. Ayrıntılı olarak araştırıp öğünlerinizi bebeğiniz için sağlıklı olan besinleri ekleyerek değiştirebilirsiniz.