Gebelikte kansızlık, b12 vitamini ve diğer mineraller

tarihinde tarafından eklendi.

Gebelikte kansızlık ve demir ilacı kullanımı

Gebelikte annede demir ihtiyacı genellikler 2-3 trimester döneminde artmaktadır. Demir eksikliği sonucunda anne adayında anemi görülmektedir buda gebelikte istenmeyen bir durumdur. Çünkü bu durum erken doğum veya düşük doğuma sebep olabilmektedir. Anne adayında anemi saptanması durumunda demir ilacı kullanımına başlanılmadır. Fakat kesinlikle doktor kontrolü yapılmadan, doktor tavsiyesi olmadan kişi demir ilacı kullanımına başlamamalıdır. Gebelikte demir eksikliği anemisinin en başta gelen sebebi yetersiz ve dengesiz beslenmedir.

Gebelikte B12 Vitamini Kullanımı

Gebelikte B12 Vitamini Kullanımı

Gebelikte Diğer Vitamin Ve Minerallerin Kullanımı

Her anne adayı gebeliği planladıktan sonra mutlaka doktor kontrolünde gebelik takibini yapmalıdır. Doktorunuzun yapacak olduğu testler ve takipler sonrası sonuçlarınıza göre bebeğinizin sağlığını riske atmadan size hangi vitamin ve mineral takviyeleri yapacağına karar verecektir. Bu sebepten dolayı doktor kontrolü dışında internetten araştırarak veya çevrenizdeki insanları dinleyerek ilaç alımı yapmamanız gerektiğini önemli bir şekilde vurgulamak isteriz.


Özellikle gebelik süresince bir ağrı kesici ilacın bile alınması bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. O yüzden gebelikte unutulmaması gereken ilk şey yaşayacak olduğunuz gebelik sürecinizin başka insanların gebelik yaşamı ile aynı olmadığıdır. Bu sebepten dolayı bilinçli bir şekilde gebelik takibi yapmalı ve bebeğiniz için doktorunuzun doğrultusunda yaşamınıza dikkat etmelisiniz.